VOGUE TO DUŻO WIĘCEJ NIŻ MODA I UBRANIA. TO WSPANIAŁY BAROMETR KULTURY CZASÓW I FANTASTYCZNE ZDJĘCIA PORTRETOWE. W NATIONAL PORTRAIT GALLERY MOŻEMY PODZIWIAĆ RETROSPEKCYJNĄ PODRÓŻ PO NAJWSPANIALSZYCH MOMENTACH BRYTYJSKIEJ MODY.

FFV0065J_03.tif
Anne Gunning in Jaipur by Norman Parkinson, 1956 © Norman Parkinson Ltd / Courtesy Norman Parkinson Archive

Brytyjska edycja najważniejszego pisma w świecie mody obchodzi swoje stulecie. Vogue, który od dziesięcioleci wyznacza trendy ma własną wystawę.
W londyńskim National Portrait Gallery można obejrzeć najsłynniejsze fotografie w historii magazynu. Przygoda brytyjczyków z Vogue rozpoczęła się aż w 1916 roku. Amerykańska edycja nie docierała na wyspy z powodu niemieckiej blokady, więc zdecydowano się stworzyć wydanie brytyjskie. Okładki pokazują nie tylko jak na przetrzeni lat zmieniała się moda, ale też sama kobieta. Obserwujemy jak zmieniały się kanony piękna, kształt kobiecego ciała, procesy wyzwolenia kobiet . Ponad 280 odbitek z archiwum Conde Nast oraz międzynarodowe zbiory po raz pierwszy trafią w jedno miejsce,  aby opowiedzieć historię
jednego z najbardziej wypływowych magaznynów modowych na świecie. Wystawa pokazuje niepodważalną pozycję brytyjskiego Vogue w świecie współczesnej mody, jego wpływ na płaszczyźnie kulturowej, jak i podczas najbardziej ekscytujących okresów w zakresie stylu, smaku, sztuki, społeczeństwa. Znakomite wydruki archiwalne z początku XX wieku, przełomowe fotografie mody, niepublikowane dotychczas nigdzie prace i oryginalne
magazyny, zgromadzone zostały razem tworząc retrospekcyjne opowiadanie z całego zakresu działalności.

Limelight Nights - Helmut Newton
Limelight Nights by Helmut Newton, 1973 ©The Condé Nast Publications Ltd.

Vogue 100: A Century of Style obejmuje prace wielu czołowych fotografików XX wieku, w tym Cecila Beatona, Lee Millera, Irvinga Penna i Snowdona. Pojawią się równiez projektanci mody, którzy zdefiniowali wygląd stulecia: Dior, Saint Laurent i McQueen. Na okładkach brytyjskiego wydania, niezaprzeczalnie króluje Kate Moss, która pojawiła się na nich aż 30 razy. Kuratorem wystawy jest Robin Muir – redaktor brytyjskiego Vogue. Magazyn odegrał kluczową rolę w rozjowu fotografii portretowej w ciągu ostatniego stulecia. Zaangażowanie najbardziej utalentowanych fotografów nie mogło skutkować niczym innym, jak stworzeniem jednych z najbardziej pamiętnych i wpływowych obrazów na przestrzeni stulecia. To podróż po najwspanialszych momentach brytyjskiej mody.

Linda Evangelista - Patrick Demarchelier
Linda Evangelista by Patrick Demarchelier, 1991 © The Condé Nast Publications Ltd

Vogue 100: A Century of Style
National Portrait Gallery
London, 11 luty – 22 maj 2016