NIEZWYKŁA ARCHITEKTURA
W AZJI
WYRÓŻNIAJĄ SIĘ NIE TYLKO WYSOKOŚCIĄ, ALE RÓWNIEŻ ORYGINALNYMI, SKOMPLIKOWANYMI PROJEKTAMI. AZJATYCKIE BUDYNKI TO ARCHITEKTURA PRZYSZŁOŚCI.

Niemiecki Architekt Ole Scheeran już od ponad dekady azjatycką przestrzeń zapełnia niezwykłymi, geometycznymi budynkami. Poczynając od siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej w Pekinie, poprzez The Interlace - osiedle w Singapurze, które w listopadzie ubiegłego roku podczas World Architecture Festival 2015, okrzyknięte zostało najlepszym budynkiem na świecie 2015 roku. Każdy z projektów jest inny, wyjątkowy i znacząco odbiega od tradycyjnych projektów architektonicznych.

Maha Nakhon

To ponad 300-metrowy wieżowiec o wyrazistej formie usytuowany
w biznesowej dzielnicy Bangkoku. Mogłoby się wydawać, iż budynek posiada pewne ubytki w fasadzie, a całość wygląda trochę “pixelowo”. Są to jednak zamierzone elementy tej klasycznej bryły, która opleciona została pewnego rodzaju uszczerbkami. Nie tylko nadaje to charakteru całej architekturze, ale znacząco wyróżnia ją spośród pozostałych projektów miasta. Na 77 piętrach Maha Nakhon znajdują się 2 hotele i prywatne, luksusowe apartamenty. Na najwyższych kondygnacjach znaleźć można baseny i ekskluzywne restauracje, dół budynku to natomiast przestrzeń handlowo-usługowa i rozrywkowa.

Maha Nakhon

fot: Ivan Baan, źródło: archdaily.com

The Interlace

To najlepszy budynek na świecie 2015 roku - 31 bloków z luksusowymi apartamentami ułożonych na sobie pod różnym kątem. Jest to z pewnością jedna z najciekawszych realizacji mieszkaniowych w Singapurze. The Interlace to 1040 lokali mieszkalnych, osiem dziedzińców, wiele wyśmienitych restauracji i przepiękne ogrody dachowe. Cały kompleks otoczony jest również niezwykłymi, tropikalnymi roślinami i rekreacyjną przestrzenią.

The Interlace

CCTV

Budynek zaprojektowany został przez Rema Koolhaasa i Ole Scheerena. Siedziba Centralnej Telewizji Chińskiej w Pekinie znajduje się w strefie sejsmicznej, dlatego też bryła zaprojektowana została w taki sposób, by była odporna na trzęsienia ziemi. Mierzący 234 metry wysokości budynek posiada 52 kondygnacje nadziemne i 3 podziemne. Ten efektowny projekt, którego budowa trwała 4 lata,składa się z  2 pochyłych ku sobie wież, które złączone ze sobą zarówno na dole, jak i u góry.