ELEGANTKI KSIĄŻKA AGNIESZKI L. JANAS TO PIERWSZA PUBLIKACJA O FENOMENIE ELEGANCJI POLSKIEJ ULICY LAT 50. I 60. OGLĄDANYM PRZEZ PRYZMAT CODZIENNEGO ŻYCIA. TO PEŁEN UROKLIWYCH WSPOMNIEŃ ZAPIS Z PODRÓŻY Z MODĄ W TLE.
„«Jak długo dziewczyna potrzebuje zwierciadła, nadzieja nie przepadła» – to rosyjskie powiedzenie najlepiej oddaje to, czym dla Polek (i Polaków) była moda w czasach stalinizmu, a potem pełzającego komunizmu i gomułkowskiej małej stabilizacji. Stała się bronią w walce z brutalnymi próbami zniszczenia wszystkiego, co wiązało się z kulturą narodową, także z tradycją i stylem życia społeczeństwa przedwojennej Polski (…)”. Tę niecodzienną walkę o kulturę podjęło trzynaście kobiet – elegantek. Piękne, sławne i charakterne „polskie róże”, przyczyniły się do zachowania urody codziennego życia w Polsce.
Bohaterki Elegantek różni wiele: miejsce zamieszkania, status społeczny, zawód, poziom popularności. Każda z pań pochodziła z różnych środowisk, były wśród nich arystokratki, przedstawicielki krakowskiej, warszawskiej i łódzkiej inteligencji, a także córki rzemieślników czy zamożnych chłopów. Łączyło je jedno – miłość do mody i potrzeba eleganckiego, estetycznego wyglądu. Zawdzięczamy im legendę o pięknościach naszych ówczesnych ulic. Nie ma takiego reżimu, który złamałby „polską różę”! Lata 50–60 XX wieku w Polsce to socrealistyczna rzeczywistość naznaczona powojenną traumą i zmaganiem się z problemami codziennego życia. To okres rewolucji obyczajowej, niepokojów społecznych, nowych prądów w muzyce i sztuce.
Autorka zaprasza do przyjrzenia się temu, czym żyła wówczas cała Polska oraz na czym polegała elegancja w tych trudnych czasach – wehikułu, pozwalającego poznać życie bohaterek, które na przekór niesprzyjającym realiom były prawdziwymi elegantkami: Ewy Wiśniewskiej, Jadwigi Mazurek, Ewy Opackiej, Krystyny Mazurówny, Eleonory Siedleckej, Elżbiety Janas, Beaty Tyszkiewicz, Jolanty Plenzner, Monika Dzienisiewicz-Olbrychskiej, Marii Jarosek, Teresy Tomaszewskej-Jakuczyn, Emilii Modrzejewskej, Ewy Marii Morelle. Elegantki Moda ulicy lat 50 i 60 XX wieku, Agnieszka L. Janas, wydawnictwo Bosz