CZAROWNICE Z PIRENEJÓW LUZ GABAS ZABIERA CZYTELNIKA DO DWÓCH ODLEGŁYCH OD SIEBIE ŚWIATÓW, KTÓRE ŁĄCZY NAJSILNIEJSZE Z UCZUĆ. UMIEJĘTNIE PRZEPLATA WĄTEK HISTORYCZNY ZE WSPÓŁCZESNYM I POTWIERDZA, ŻE JEST PRAWDZIWĄ MISTRZYNIĄ BUDOWANIA NASTROJU. TAJEMNICZE KRAJOBRAZY SZESNASTOWIECZNEGO FRANCUSKO-HISZPAŃSKIEGO POGRANICZA STAJĄ SIĘ TŁEM DLA HISTORII O WALCE, MIŁOŚCI I SPRAWIEDLIWOŚCI.
Brianda z Lubicha jest jedyną spadkobierczynią potężnego rodu w Aragonii w XVI wieku. Kiedy ojciec zostaje zamordowany przez przeciwników politycznych, Brianda wie, że jej bezpieczny dotąd świat nigdy nie wróci. Ma u swego boku męża, którego kocha i któremu jest przeznaczona, jednak nawet on nie uchroni jej od zguby. Wskutek knowań Brianda wraz z dwudziestoma trzema kobietami z sąsiedztwa zostaje oskarżona o uprawianie czarów i skazana na śmierć. Przed egzekucją przysięga wieczną miłość mężowi i rzuca klątwę na swego oprawcę. Historia tego gorącego uczucia znajdzie swój nieoczekiwany finał dopiero teraz, po kilku stuleciach. Pewna młoda pani inżynier o imieniu Brianda dręczona sennymi koszmarami wraca w rodzinne strony w Pireneje, by odzyskać spokój ducha, a także szaleńczo zakochać się w tajemniczym cudzoziemcu i dopełnić przysięgi sprzed wieków.
Fragment książki: „Opuściła na niego spojrzenie. Czoło miał tak zmarszczone, usta tak zaciśnięte, że trudno było na to patrzeć. Oddychał ciężko. Wiedziała, że dokonuje nadludzkich wysiłków, by się nie załamać, nie poddać rozpaczy. Obiecał, że nie opuści jej w tym momencie przejścia od życia ku śmierci, i zamierzał dotrzymać obietnicy, choćby krwawił wszystkimi porami skóry. - Zamykając oczy, będę widziała tylko ciebie – szepnęła. – Nie wiem, jak ci to wytłumaczyć, kochany, ale czuję, że to nie koniec. Nie pisz mi na nagrobku requiescat in pace, bo nie zamierzam odpoczywać w pokoju. Obiecuję, że znów będę z tobą, nawet jeśli miałabym wywrócić zaświaty do góry nogami. Wrócę do ciebie…”. „Czarownice z Pirenejów” Luz Gabas www.muza.com.pl