CHIFUMI - URBAN INTERVENTIONS
Potężnych rozmiarów ręka z gestem zaciśniętej pięści, trzymające się w miłosnym uścisku dłonie zakochanych. To graffiti nie tylko zdobi opuszczone budynki, ale ma też głębszy sens.

 

To, że sztuka może być dialogiem i poruszać wiele poważnych tematów, wszyscy wiedzą. Jednak niewiele osób, a w szczególności artystów zajmujących się sztuką street art, chce poruszać ważne tematy. Chifumi - francuski artysta mieszkający od 4 lat w Kambodży, pod koniec swoich studiów postanowił malować w każdym miejscu w jakim się znajdzie. W ten sposób połączył pasję podróżowania, odkrywania kultur, z malarstwem na budynkach. W przypadku Chifumi nie jest to jednak zwykłe graffiti, a raczej gigantyczne dzieła sztuki, przypominające wielobarwne tatuaże. W cyklu "Urban interventions", na muralach pojawiają się uniwersalne symbole, które malowane w różnych krajach na świecie, zyskują zupełnie inne znaczenie.

Chifumi podkreśla, że dla niego jako artysty najważniejszy jest  właśnie kontekst, możliwość integracji sztuki i różnych kultur. Bardzo szybko pojawił się temat dłoni. Okazało się, że te same dłonie malowane w różnych częściach świata, nabierają zupełnie innego znaczenia. Na przykład w Kambodży  jest narodowy taniec zwany "Apsara", który w rzeczywistości jest dialogiem pomiędzy tancerzami, a publicznością. Tancerki za pomocą gestów dłońmi opowiadają swoje historie. Praca Chifumi polega właśnie na tym, aby odkrywać lokalne opowieści, pokazywać je w symbolicznej formie i obserwować reakcje ludzi.

Chifumi